A kutatás-fejlesztés egy ötlet termékké válásának folyamata. Sikeres termékké alakulása több, egymástól nagyon eltérő szemléletmódokat kíván meg. Például

 

innováció-centrikus, kötetlen

merev

-

ötlet

-

engedélyek beszerzése

-

megvalósíthatóság

-

gyártás megszervezése

-

piackutatás/marketing/árképzés

-

beszállítók kiválasztása

-

szabadalomkutatás

-

dokumentáció/könyvelés

-

prototípus

-

minőségbiztosítás

 

-  support.

 

 

 

Ezen munkafolyamatok optimális esetben időben egymással egy időben zajlik. Bár az összes fél a sikeres terméken dolgozik, az időközben kifejlődő know-how, rutin, újítások (pl. a célnak megfelelőbb alapanyag, elektronika stb) fejlesztői az engedélyeket vagy beszállítókat intéző munkatársakkal érdekellentétbe kerülhet.

 

A fenti problémára (fél)megoldást jelent, ha az egyik munkafolyamatot a többi felé helyezzük. Ez ideiglenesen segíthet, viszont nagy az esélye a projekt elhúzódásának, ami a többi résztvevő érdektelenségének köszönhető, mivel nem hisznek munkájuk sikerében.

 

Az ezekhez hasonló problémák szükségszerűen feszültségekkel, csúszásokkal és költségekkel járnak, amik megrendíthetik a fejlesztők és a befektetők bizalmát is. Félnek az egyéni ötleteken alapuló, újszerű (akár hatalmas piaci sikerrel kecsegtető)  termékek kifejlesztését finanszírozni.

 

 

Célunk egy olyan K+F rendszer kialakítása, ami a fenti, (látszólagos) ellentmondásokat kiküszöböli.

 

-          biztosítja, hogy minden résztvevőt a termék sikere motivál.

-          a belefektetett munka/hozzájárulást objektív becsüli az egyén szintjén

-          meghatározza a hozzájárulás és a termék profitja alapján a résztvevők jutalmazását

-          biztosítja a befektető/cég üzleti titkainak védelmét

emellett lehetőséget teremt a hatékony kommunikációra.

 

Az alábbiak egy céges K+F fórum felépítését részletezi. Elképzelhető lehet cégen kívüli, vagy saját céget alapító K+F fórum is, de ez (jogi, közgazdasági stb ismeret híján)  kidolgozásra vár.